Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Dla nich zderzenie z samochodem często ma bardzo poważne konsekwencje, nawet przy małych prędkościach pojazdów. Niestety zdarzeń z ich udziałem jest wciąż dużo, a większość z nich ma miejsce na przejściach dla pieszych. Dlatego właśnie rejon przejść dla pieszych jest pod szczególnym nadzorem mundurowych z żywieckiej drogówki.

Wczoraj policjanci z żywieckiej drogówki pełnili służbę w Milówce na ul. Jagiellońskiej. Szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców w rejonie przejść dla pieszych, bowiem właśnie w tych miejscach dochodzi do większości potrąceń pieszych. Po 12.00 mundurowi zauważyli poruszające się z dużą prędkością audi a4. Urządzenie do pomiaru prędkości wskazywało, że kierowca jedzie 131 km/h, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Dodatkowo taką prędkość rozwinął właśnie w rejonie przejścia dla pieszych. Po zatrzymaniu samochodu okazało się, że za kierownicą siedział 24-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Policjanci za rażące przekroczenie prędkości zatrzymali jego prawo jazdy.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący – pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę oraz kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Zdjęcie nogi z gazu, większe skupienie na drodze oraz rozważne przechodzenie przez jezdnię mogą uratować życie.