Tylko wczoraj żywieccy policjanci kilkukrotnie interweniowali wobec mieszkańców, którzy nie zastosowali się do zakazów obowiązujących w związku z ogłoszonym stanem epidemii. Podczas, gdy powinniśmy zostać w domach, osoby te, wyszły na zewnątrz bez uzasadnionej potrzeby. Wszyscy za nieodpowiedzialne zachowanie otrzymali mandat karny. Pamiętajmy – nowe przepisy są po to, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Apelujemy o przemyślenie każdej decyzji związanej z wyjściem z domu!

Wczoraj około 9.30 w Żywcu na ul. Witosa dzielnicowi zauważyli dwóch mężczyzn, którzy bez uzasadnionej potrzeby przemierzli ulice miasta. Z kolei dwie godziny później trzech mężczyzn, tym razem na ul. Słonki w Żywcu, gromadziło się naruszając w ten sposób zasady sanitarno-epidemiologiczne. Po 15.00 patrol policji interweniował w stosunku do 34-latka, który w sposób nieuzasadniony opuścił miejsce zamieszkania. Przed 18.00 kolejne dwie osoby, 30-latka i o rok starszy mężczyzna, w Żywcu na ul. Handlowej, naruszyli zakaz przemieszczania się. Wszystkie osoby za złamanie obowiązujących przepisów otrzymały mandat karny.

Pamiętajmy, że od zdyscyplinowania społeczeństwa zależeć może życie i zdrowie wielu osób. Przed nami ciepłe i słoneczne dni. W związku z tym zapowiadamy dalsze kontrole. Pamiętajmy - nowe przepisy są po to, by zminimalizować sytuacje związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Apelujemy o przemyślenie każdej decyzji związanej z wyjściem z domu!

Zgodnie z Ustawą z dnia 31 marca 2020r. za łamanie kwarantanny, a także za nieprzepisowe przemieszczanie się, grupowanie, bądź inne naruszenia nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z obecnym zagrożeniem, osoba zostanie ukarana mandatem, a w przypadku odmowy jego przyjęcia skierowany zostanie wniosek o ukaranie do sądu. To jednak nie wszystko. W przypadku rażących naruszeń przepisów informacja  zostanie skierowana także do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w ramach prowadzonego przez siebie postępowania może nałożyć grzywnę od 5 tys do 30 tys zł.