Oszuści używają przeróżnych sposobów, aby ściągnąć przyszłe ofiary na fałszywe strony internetowe. Użytkownicy mogą być do nich kierowani poprzez linki, które dostają w SMS-ach, e-mailach lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że to podstęp możemy stracić nasze oszczędności.

W ostatnim czasie wzrosła aktywności oszustów, którzy podszywając się pod różne instytucje żądają wpłaty określonej kwoty pieniędzy. Kwota, którą osoba ma zapłacić jest niska i często wynika niedopłaty za wykonaną wcześniej usługę. Chcąc wyłudzić pieniądze przestępcy często podszywają się pod banki, firmy kurierskie czy też inne instytucje.

Uważajmy zatem na wszystkie wiadomości informujące nas o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych.

Korzystajmy więc tylko z legalnego oprogramowania, w tym oprogramowania antywirusowego. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Pamiętajmy zatem o tych istotnych elementach, aby nie paść ofiarą oszustów:

  • nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (spam) oraz przez komunikatory — mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty,
  • nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce.