Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Wczoraj policjanci z żywieckiej drogówki prowadzili działania kontrolno - prewencyjne "PASY". Ich celem jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa dla dzieci. Niestety, mimo cyklicznie prowadzonych akcji prewencyjnych oraz licznych kampanii informacyjnych, wyniki działań wciąż niepokoją. Wielu kierowców nadal ignoruje ten obowiązek.

Działania PASY to również zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

Ważne jest, aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

Niestety pomimo wielu kampanii informacyjnych oraz cyklicznych działań policjantów wielu kierowców nadal ignoruje obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa. W czasie wczorajszych działań policjanci skontrolowali 62 samochody. Wśród nich, 34 kierowców oraz 3 pasażów, jechało bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. W jednym przypadku policjanci mieli również zastrzeżenia co do sposobu przewożenia dziecka.

Więcej na temat stosowania pasów bezpieczeństwa oraz tego, jak zapinać je w sposób prawidłowy, znajdą Państwo TUTAJ.