Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

POWIAT ŻYWIECKI NA DOŻYNKACH W REJONIE WILEŃSKIM

 

 

28 września br. tradycyjnie w ostatnią sobotę września, w podwileńskich Pikieliszkach zorganizowano Święto Plonów rejonu wileńskiego. Dożynki koło dworku, należącego kiedyś do Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbyły się już po raz 24. W uroczystych obchodach Święta Plonów na Litwie uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych powiatu żywieckiego: Starosta Żywiecki - Andrzej Kalata  oraz Dyrektor Wydziału Kultury  Mirosław Dziergas. Obecni byli także przedstawiciele gminy Węgierska Górka oraz zaprzyjaźnionego powiatu szczycieńskiego.

Święto rozpoczęło się od tradycyjnego korowodu dożynkowych wieńców, podczas którego zaprezentowały się 23 podwileńskie gminy, oraz polowej Mszy św., celebrowanej przez księży z Wileńszczyzny.  Otwierając święto gospodarz rejonu wileńskiego – mer Maria Rekść przekazała piękne słowa: 

„Serdecznie wszystkim witam i dziękuję za to, że jesteśmy razem. Mimo deszczowej pogody. Bóg nam pokazuje, jak niełatwą pracę mają rolnicy, którzy i podczas deszczu, i podczas spiekoty muszą pracować na roli. Dzisiaj tradycyjnie dziękujemy Bogu i rolnikom za plon”

Dodała, że dożynki są okazją do dzielenia się zarówno chlebem, jak też kulturą i tradycją.

„Ważne jest to, że pielęgnujemy te piękne wileńskie tradycje i mam nadzieją, że będą one trwały. To święta sprawa podziękować Bogu i ludziom, którzy spoglądając w niebo  z nadzieję i ufnością wierzą w to, że będzie plon, że będzie chleb na naszych stołach. Chwała tym ludziom” – mówiła Rekść.

Podziękowała też wszystkim mieszkańcom rejonu wileńskiego, którzy swoją pracą przyczyniają się do jego rozwoju. „Cieszę się, że nasz rejon pięknieje, rozwija się, a ludzie chcą mieszkać w naszym rejonie” – podkreśliła mer i zgodnie z tradycją dożynkową  podzieliła się ze wszystkimi uczestnikami święta, mieszkańcami i gośćmi, upieczonym z tegorocznego zboża chlebem. 

W uroczystościach dożynkowych rejonu wileńskiego wzięło udział wielu parlamentarzystów, a także Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz przedstawiciele administracji rządu, samorządów i organizacji społecznych.  Święto Plonów w Pikieliszkach tradycyjnie miało międzynarodowy akcent. Byli obecni przedstawiciele wielu zagranicznych placówek dyplomatycznych na Litwie, w tym przedstawiciele Ambasady Ukrainy, Białorusi, Rosji i Azerbejdżanu oraz były ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski, europoseł Mirosław Piotrowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na czele z wiceprezesem Krzysztofem Łachmańskim, liczne delegacje organizacji społecznych i władz lokalnych z Polski, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.

W ramach wyjazdu na uroczystości dożynkowe w Rejonie Wileńskim przedstawiciele naszego powiatu mieli okazję uczestniczyć w pięknej wycieczce „Wileńskimi śladami Stanisława Moniuszki z okazji 200. Rocznicy urodzin kompozytora”. odwiedzili również Cmentarz na Rossie, gdzie zapalili symboliczne znicze na grobie Matki i Serca Syna. Wzięli także udział w uroczystym spotkaniu z przedstawicielami władz samorządowych w Domu Kultury Polskiej, podczas którego omówione zostały dalsze formy współpracy Powiatu Żywieckiego z Rejonem Wileńskim. Podsumowaniem spotkania był znakomity koncert w wykonaniu zespołu „Wileńszczyzna”.Artykuły promocyjne

Powiat Żywiec: POWIAT ŻYWIECKI NA DOŻYNKACH W REJONIE WILEŃSKIM