Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

WYSTAWA

 

 

Starostwo Powiatowe w Żywcu przy wsparciu Klubu Inteligencji Katolickiej w Żywcu, Parafii Narodzenia NMP w Żywcu, Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej  w Żywcu  jest organizatorem wystawy pt. „Pielgrzym” autorstwa Romana Terzyka.
Roman Terzyk jest artystą, który od kilkunastu lat poświęcił się bardzo rzadko stosowanej technice graficznej, którą nazwał RETRORYT. Brał udział w licznych plenerach, konkursach, wystawach indywidualnych, zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, placówek kulturalno – oświatowych i kolekcjach prywatnych.
W 2000 roku, pod wpływem impulsu, u artysty narodziła się idea stworzenia cyklu retrorytów poświęconych postaci i dziełu Papieża Jana Pawła II. Ten wyjątkowy cykl stworzony z potrzeby oddania hołdu największemu z Polaków powstawał w latach 2000 – 2005. Kolejne części cyklu powstawały pod wpływem emocji, jakim ulegał artysta, obserwujący pogarszający się stan zdrowia Papieża. Kolejność części jest niezbywalnie związana z chronologią wydarzeń w świecie rzeczywistym i narastającymi emocjami artysty. Część biała i żółta powstały w latach 2000 – 2001, część trzecia – szara w roku 2002, a część IV – biało – czarna – „przez krzyż” powstaje w ostatnim okresie życia Papieża. Wszystkie części cyklu składają się z 14 obrazów, stało się to w sposób niezamierzony, ale ma niebywałe znaczenie dla niezmierzonej symboliki dzieła. W dniu śmierci Jana Pawła II powstał retroryt „Odchodzę do Domu Ojca”. Ogrom emocji związanych z pogrzebem Papieża spowodował powstanie dwóch prac, którym Terzyk  nadał wspólny tytuł „POST SCRIPTUM I i II”. W ten sposób zamknął się cykl, i to monumentalne dzieło składa się z 58 obrazów, która to liczba w sposób znakomity dopełnia niezwykle oddziałującą na odbiorców symbolikę.
Roman Terzyk namalował dziesiątki obrazów – jest uznanym kolorystą, stworzył setki grafik i retrorytów, ale chyba dziełem jego życia jest „Pielgrzym”. Obrazy z tego monumentalnego cyklu obejrzało tysiące odbiorców podczas licznych wystaw.  W 2014 roku – roku kanonizacji Jana Pawła II – rozpoczął się cykl wystawowy, który trwa do dzisiaj.
W roku bieżącym - 2019 „Pielgrzym” zawitał na ziemię rodzinną Papieża. Swoją pielgrzymkę po Ziemi Beskidzkiej rozpoczął w Żywcu 22 maja b.r. w kolejną rocznicę pobytu Jana Pawła II w Żywcu, rozpoczynając jednocześnie XXV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Wystawę można obejrzeć w Auli Domu Katolickiego w Żywcu do dnia 14 czerwca, a następnie przekazana zostanie do Bielska Białej, a później Skoczowa.
Twórca „Pielgrzyma” Roman Terzyk wraz z organizatorem i kuratorem wystaw Sławomirem Chojnackim żywią głęboką nadzieję, że pielgrzymka „Pielgrzyma” po ukochanych Beskidach Papieża potrwa jak najdłużej, niosąc mieszkańcom dużo radości, wrażeń i wzruszeń.Artykuły promocyjne

Powiat Żywiec: WYSTAWA "PIELGRZYM"