Co ze sobą niesie próchnica?

Próchnica jest chorobą społeczną, która dręczy ludzkość od zarania dziejów. Co do intensywności i agresji jej działania w pełni zasługuje na wpisanie jej w rejestr chorób cywilizacyjnych. W Polsce z próchnicą jest źle – grasuje na 99% społeczeństwa, a towarzyszą jej bardzo często choroby przyzębia. W krajach skandynawskich wynik ten przestawia się zdecydowanie bardziej optymistycznie. Tam próchnica szaleje wśród 15% społeczeństwa. Najprawdopodobniej wynika to z większej świadomości dotyczącej właściwej higieny jamy ustnej – w Polsce wiele osób nie ma pojęcia o prawidłowym myciu zębów i nie korzysta z bogactwa produktów dostępnych na rynku, a dedykowanych pięknym zębom.

Zabić potwora w jamie ustnej

W jamie ustnej znajduje się wiele bakterii – oczywiste jest to, że zdecydowana ich większość nie szkodzi zdrowiu. Jest jednak grupa bakterii, która sycona w szczególności cukrem potrafi przekształcać się w żółtawy osad, będący płytką nazębną, która w rezultacie prowadzi do szybkiego rozwoju próchnicy. Tym wrogiem jest Streptococcus mutans – reprezentuje bezwzględną rodzinę paciorkowców, która w czasie zapalenia dziąseł potrafi „teleportować się” do krwiobiegu i wywoływać jak nie bakteriemię, to infekcyjne zapalenie wsierdzia. Ogólnie infekuje organizm – mogą pojawić się przedziwne ropnie, stany zapalne w stawach, stany zapalne zatok, silne bóle głowy. Wszelkie niepokojące objawy powinny być sygnałem dla ludzi, którzy zazwyczaj nie chorują i skłonić ich do pilnej wizyty u dentysty. Przy zaawansowanej próchnicy stomatolog w Rzeszowie może poinformować pacjenta o nieco dłuższym leczeniu niż w lżejszych przypadkach – może mieć to związek z koniecznością włączenia farmakoterapii, chociażby w postaci antybiotyków. Nie zawsze da się uratować „spróchniałego” zęba, ale trzeba mieć też świadomość, że nie jest to wina lekarza, ale pacjenta, który zbyt późno zareagował na to, co się dzieje w jego jamie ustnej. Zęby zalecone do usunięcia trzeba „zlikwidować” – inaczej będą wykazywały szkodliwy wpływ na ogólną kondycję zdrowotną organizmu.

Profilaktyka to podstawa

Trzeba wiedzieć, że próchnica może zaatakować każdego – dlatego tak ważna jest profilaktyka i składanie regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog  z pewnością zauważy chorobę we wczesnym stadium jej występowania. Dentyści odnoszą sukcesy w leczeniu próchnicy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>